cache_58507414jpgPod moją opieką mam wiele Hodowli psów i kotów.

Wielokrotnie udało mi się pomóc w rozwiązaniu problemów z rozrodem tj. doprowadzić do uzyskania ciąży, przeprowadzić przez trudy ciąży, porodu i laktacji. Zaopiekowane przeze mnie są również maluchy od momentu urodzenia do chwili wydania do nowych domów oraz tatusiowie tychże maluchów- zatem całe psie i kocie rodzinki.

Wielu z moich podopiecznych bardzo mnie polubiło :-)

Serdecznie dziękuję wszystkim Hodowcom za zaufanie i za miłą współpracę- tylko dzięki wspólnej pracy mojej i Państwa osiągnąć możemy sukces hodowlany.

Proszę zajrzeć do zakładki: WSPÓŁPRACA Z HODOWCAMI- tam znajdą Państwo informacje o hodowlach, z którymi współpracuję i o efektach tej współpracy.

ZAPOZNAJMY SIĘ! ODWIEDŹ PRZYCHODNIĘ MAXI I SAM OCEŃ MOJĄ PRACĘ! ZAPRASZAM!

 

Rozumiem jak ważny dla Ciebie jest Twój towarzysz. Jego zdrowie i dobre samopoczucie to także radość dla mnie.

Każdy przypadek traktuję indywidualnie poszukując najlepszych dla danego pacjenta rozwiązań terapeutycznych.

Aby zapewnić największą dbałość o zdrowie moich podopiecznych szczególny nacisk kładę na specjalistyczną diagnostykę. W tym celu współpracuję z wyspecjalizowanymi laboratoriami weterynaryjnymi (LABWET, VETLAB, LABOKLIN, IDEXX). Wiele badań wykonuję na miejscu (EKG, USG wiodącej firmy ESAOTE MyLabOneVet z kolorowym bardzo czułym dopplerem i dwoma sondami liniową i mikrokonweks, glukometr, otoskop, oftalmoskop, mikroskop, zestaw do cytologii i inne). Wiem jak ważna jest precyzyjna diagnostyka dla sukcesu terapii i celowanego leczenia dlatego dążę by sprzęt diagnostyczny był najwyższej jakości (by uniknąć błędów związanych z ograniczeniami sprzętowymi). W Przychodni Maxi sprzęt obecny i ten który się tutaj pojawi jest uznanych firm, markowy, nowy- współpracuję z duńską firmą KRUUSE (od nich pochodzą pracujące w Przychodni: waga, stół chirurgiczny, klatka tlenowa, mata grzewcza, sterylizator / cieplarka i inne rzeczy- a wkrótce przybędzie jeszcze RTG gierth z systemem ucyfrowienia), a w dalszej kolejności endoskop.

W celu zapewnienia jak najlepszych efektów terapii współpracuję z uznanymi specjalistami z różnych dziedzin:

- rozrodu psów i kotów- prof. Wojciech Niżański (Katedra Rozrodu Zwierząt Gospodarskich Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu), lek.wet. Adam Gierulski z Przychodni Animal w Łodzi

- chirurgii- dr.nauk weterynaryjnych Aleksander Kasprowicz oraz specjalista chirurgii zwierząt towarzyszących lek.wet.Dorota Kałkowska- Pozarzycka

- i innymi- jeśli uznam, że zwierzę wymaga specjalistycznej diagnostyki, której nie jestem w stanie przeprowadzić na miejscu oraz leczenia, które wybiega poza moją wiedzę to na pewno skieruję do właściwego lekarza weterynarii (specjalisty z danej dziedziny)

Ja sama także się stale dokształcam- biorę udział w licznych szkoleniach i sympozjach. Jestem od niedawna Specjalistą Rozrodu Zwierząt (egzamin miał miejsce 15.11.2014r.)- kurs trwał 6 semestrów (3 lata), był prowadzony przez prof. Tomasza Janowskiego na Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim w Olsztynie. Inwestuję w fachową literaturę. Uczę się od bardziej doświadczonych lekarzy weterynarii- uczestniczę w licznych warsztatach, stażach. Jężdżę na praktyki.

A prywatnie jestem wielbicielką polskich krajobrazów, które najchętnie podziwiam z perspektywy siodełka roweru oraz szczęśliwą mamą 7-latka.

ZAPRASZAM TEŻ DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ W GALERII- POZNASZ PRZYCHODNIĘ I CIEKAWE PRZYPADKI, Z KTÓRYMI SPOTYKAM SIĘ NA CO DZIEŃ.


cache_37608675jpgAparat USG ESAOTE MyLabOneVet to sprzęt najwyższej jakości. Posiada dwie głowice mikrokonweks i liniową. Posiada kolorowy bardzo czuły doppler. Pozwala na dokładne obrazowanie wszystkich narządów jamy brzusznej, ich unaczynienia, wszystkich zmian wytwórczych, zanikowych, zaburzeń ukrwienia narządów. Pozwala na wejrzenie wgłąb ciężarnej macicy i ocenę rozwoju płodów, wczesne wykrycie patologii rozwojowych płodów, ocenę stanu łożysk, określenie terminu porodu. Aparat sprawdza się zarówno u małych zwierząt jak gryzonie, koty oraz dużych takich jak duże rasy psów: bernardyn, nowofundland.

cache_43929265jpgW celu podniesienia bezpieczeństwa Państwa milusińskich podczas narkozy zakupiłam pulsoxymetr- jest to urządzenie, które służy do monitorowania funkcji organizmu takich jak wysycenie krwi tlenem, częstotliwośc pracy serca i oddechów. W razie jakichkolwiek zaburzeń natychmiast daje znać poprzez sygnał dźwiękowy. Jest to taki swoisty anioł stróż na czas operacji.


cache_36964453jpg
  Tlenoterapia przy użyciu oksygenatora i klatki tlenowej


cache_36964727jpg

USG aparatem Mindray z dopplerem (w tle drugi aparat Sonoscape z dopplerem)- aparaty te były w Przychodni Maxi na testach- bardzo dziękuję firmom Kruuse i Vetmedical.


cache_36967397jpg
Skaler do ultradźwiękowego usuwania kamienia nazębnego.

cache_36967368jpg
Mikroskop z lampą LED oraz blatem grzejnym- tu przygotowany do badania morfologii nasienia psa.

cache_36967419jpg
Zestaw laboratoryjny- tu przygotowany do pobrania i badania nasienia psa, w lewym dolnym rogu widoczna komora do liczenia plemników.
cache_46151074jpg
Alergologiczne testy skórne dają możliwość zorientowania się na jakie alergeny uczulony jest nasz milusiński co umożliwia potem unikanie ekspozycji na znane alergeny lub można wykonać odczulanie. Alergie mogą być zarówno na składniki pokarmowe jak i na czynniki środowiskowe. W skład takiego testu wchodzą takie alergeny jak: drzewa (9 gatunków drzew), trawy (6 gatunków traw), chwasty (4 gatunki chwastów), pleśnie (12 gatunków pleśni), roztocza (2 gatunki), sierści zwierząt (chomik, pies, królik, kot, świnka morska), pióra papugi, mięsa (kaczka, kura, indyk, gęś, wieprzowina, konina, baranina), jajko kurze. Testy wykonuje się na ogolonej skórze- u zwierząt na klatce piersiowej. Zwierzę nie musi być wówczas poddane farmakologicznemu uspokojeniu. Czas wykonania testu to 20-30 minut.

cache_32757191jpg

Badanie EKG służy przede wszystkim do wykrywania niemiarowości pracy serca.

cache_32850202jpg
Podręczny zestaw cukrzyka- u chorych z cukrzycą bardzo ważne jest by często monitorować poziom glukozy w surowicy krwi. Podczas leczenia insuliną trzeba pilnować by nie doszło do hypoglikemii. W zależności od sytuacji należy modyfikować dawkę insuliny. Każdej zmianie dawkowania insuliny powinno towarzyszyć wykonanie krzywej cukrowcowej.


cache_32966471jpg

Dogid to zawieszka wydawana do każdego szczepienia przeciwko wściekliźnie. To widoczny znak, że pies został zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Jednocześnie ułatwia ona odnalezienie właściciela zwierzęcia w przypadku zaginięcia zwierzęcia- numer lyssetki jest przypisany danemu zwierzęciu. Można zwierzę wpisać do bazy danych- numerowi lyssetki przypisuje się numer telefonu właściciela (szybka droga odnajdywania właściciela zaginionego zwierzęcia).

W zeszłym roku zawieszki były czerwonego koloru i miały kształt serduszka, w obecnym są niebieskie kwiatki, natomiast w przyszłym będą złote owale.


cache_37691977jpg
waga firmy Kruuse z zakresem do 100 kg- zwierzęta ważone są każdorazowo podczas wizyty

cache_37970495jpg
waga firmy Kruuse z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku- ważone są na niej szczenięta, kocięta, gryzonie oraz koty i małe psy

GALERIA- CIEKAWE PRZYPADKI

cache_36967531jpg
Osierocone kocięta wymagają troskliwej opieki- szczególnie ważne jest zapobieganie hipotermii, hipoglikemii i odwodnieniu. Tu maleństwo z obniżoną temperaturą przebywa na macie grzewczej w klatce tlenowej spełniającej funkcję inkubatora.


cache_36967895jpgkocia sierotka podczas karmienia preparatem mlekozastępczym przeznaczonym dla kociąt- w celu oceny prawidłowego rozwoju powinno się codziennie ważyć kocięta i kontrolować przyrosty masy ciała
cache_54797468jpg
Maluchy rasy bichon frise urodzone 06.10.2016 r drogą cięcia cesarskiego, gdyż dwa szczeniaki były mocno ze sobą splecione i oba na raz wklinowały się do kanału rodnego. Mimo trudności urodziły się żywe, zdrowe i silne. Na zdjęciu są razem ze swoim tatą.


cache_46118098jpg
Maluchy urodzone 13.12.2015 r z cięcia cesarskiego. Sunia przez większą część ciąży miała suplementowany syntetyczny progesteron gdyż miała niedoczynność ciałka żółtego i ciąża była zagrożona poronieniem. Z reguły ciąża podtrzymywana gestagenem rozwiązywana jest przez planowane cięcie cesarskie choć czasami zdarzają się porody naturalne bez pomocy lekarskiej- w tym jednak przypadku sunia nie miała skurczów partych. Zdjęcie zrobione tuż po cesarce- maluchy i mama czują się dobrze.


cache_46541760jpg

Maluchy urodzone 13.12. z cięcia cesarskiego mają na tym zdjęciu 2 tygodnie- rozwijają się prawidłowo.

Dziękuję właścicielom za udostępnienie zdjęcia.


cache_46180175jpg
Szczenięta urodzone 15.12.2015 r.- poród został rozwiązany drogą naturalną ale przy pomocy lekarskiej (wspomagany). Sunia miała małe parcia, pierwsze szczenię urodziła sama ale w zamartwicy tzn. było bez odruchów, wiotkie, blade, zimne i miało bardzo rzadkie oddechy. Reanimacja maleństwa przyniosła pozytywny skutek i godzinę później zaczął nieśmiało popiskiwać i nieco się poruszać, a dwie godziny później był już całkiem ruchliwy i wszystkie parametry życiowe miał w normie, zaczął ssać sutka. Drugie zaś szczenię było bardzo duże i ledwo się przecisnęło przez kanał rodny, kolejne rodziły się już łatwiej. Suni cały czas była udzielana pomoc, otrzymywała kroplówkę by dać jej siłę do porodu (poród to bardzo ciężka praca :-). Ostatecznie zarówno mama jak i jej nowonarodzone potomstwo czują się dobrze. Dla mnie to też wspaniałe doświadczenie być świadkiem jak rozpoczyna się nowe życie.


cache_51481857jpg17.06.2016 r drogą cięcia cesarskiego na świat przyszły cztery maluchy. Ich narodziny poprzedziła długa walka o zachowanie ciąży. Na 36 dni przed porodem badanie krwi wykazało podstawowy poziom progesteronu (<0,2 ng/ml)-w każdej chwili mogło wystąpić poronienie, ciąża była wysoce zagrożona. Od tego momentu ciąża była podtrzymywana syntetycznym progesteronem. Mama szczeniąt była często monitorowana by upewnić się czy maluchy rozwijają się prawidłowo. Wszystko się udało i w 57 dniu od krycia ciąża została zakończona. Maluchy wszystkie ważą ponad 200 g (a ich mama ledwie 4 kg). Całą czwórka jest żywotna i zaraz po porodzie zabrały się ochoczo za picie maminego mleczka.

cache_52529177jpgszczeniaki urodzone 31.07.2016 r. przez cięcie cesarskie- decyzja o cesarce zapadła gdyż sunia nie miała w ogóle parć tłoczni brzusznej, nie było postępu w porodzie a z dróg rodnych wystawał już pęcherz płodowy. W ciąży był suplementowany syntetyczny progesteron. Ciąża trwała 63 dni, więc maluchy urodziły się dorodne i silne. Cała psia rodzinka czuje się dobrze.


cache_54353520jpgNa skanie widoczne są dwa przedowulacyjne pęcherzyki przy poziomie progesteronu 6 ng/ml. Dwa dni później u tej suki wystąpiła owulacja.

Badanie USG jajników w okresie przedowulacyjnym wykonywane przez kolejne dni pozwala na precyzyjne okreslenie momentu owulacji a to z kolei daje nam od razu wyznaczony precyzyjnie termin porodu. Badanie USG jest też pomocne przy określaniu potencjału rozrodczego- na ile płodów można u danej suki liczyć.

cache_49305423jpgWczesna około 20-dniowa ciąża. Widoczna patologia łożyska- obraz tarczy strzelniczej, czyli widoczna warstwowość ścian. Taka ciąża jest zagrozona zamarciem płodów lub zahamowaniem ich rozwoju.
cache_45905725jpg45-dniowa ciąża: na skanie widoczna patologia łożyska- hypoechogeniczna część płodowa oznacza stan zapalny łożyska. To grozi zamarciem płodu lub poronieniem. Często przyczyną jest niedomoga ciałka żółtego (u tej właśnie suki wystąpiła niedoczynność ciałka żółtego- poziom progesteronu 4,25 pg/ml). By zachować ciążę należy wówczas suplementować syntetyczny progesteron, który podajemy do końca ciąży. Ciążę zaś rozwiązuje się wtedy przez cięcie cesarskie.cache_49183040jpgEchogeniczność części płodowej łożyska prawidłowo spada tuż przed porodem- ta suka ma jeszcze 12 dni do porodu, więc jest to patologia łożyska zwiastująca poronienie. W tym przypadku mamy do czynienia z niewydolnością ciałka żółtego (progesteron 9 ng/ml) i od połowy ciąży jest suplementowany syntetyczny progesteron. Rasami predysponowanymi do hypoluteoidyzmu są border collie i owczarki niemieckie.
cache_45905520jpgKorzystając z dopplera można wyliczyć częstotliwość uderzeń serca płodów- pomiar ten jest potrzebny by ocenić żywotność płodu. Prawidłowo serce płodu pracuje z szybkością 200-230 uderzeń na minutę lub szybciej w zależności od wieku ciąży i komfortu płodu i suki (w stresie pracuje szybciej). Natomiast częstotliwość w zakresie 200-180 uderzeń na minutę oznacza patologię np.gdy odkleja się łożysko i grozi zamarciem płodu. Wtedy wykonuje się ratunkowe cięcie cesarskie.
cache_45905153jpg49-dniowy płód- pomiar wykonany w najszerszym miejscu płodu. Wynik pomiaru podstawiamy do wzoru, z którego można wyliczyć który to jest dzień ciąży.

cache_49564006jpgBadanie wykonane na kilka dni przed porodem- dysponując dobrej jakości sprzętem usg można określić płeć płodu- na tym skanie widać kość prąciową, jest to zatem samiec

cache_57007923jpgMacica usunięta od młodej kotki podczas zabiegu sterylizacji profilaktycznej- jest to ciężarna macica, na lewym rogu macicy widoczne 3 ampuły, na prawym 1 ampuła. Jest to wczesna około 15- dniowa ciąża.

Na jajnikach widoczne są ciałka żółte, zadaniem których jest produkcja progesteronu tj. hormonu podtrzymującego ciążę.


cache_48933706jpgNa zdjęciu jest widoczna macica ciężarna kotki (ciąża 30-dniowa). Chirurgiczne usunięcie ciężarnej macicy wraz z jajnikami jest metodą antykoncepcji. Ta koteczka otrzymywała wcześniej hormony antykoncepcyjne, ale tabletki się skończyły 4 tygodnie wcześniej i u kotki niemalże natychmiast powrócił cykl i zaszła w ciążę. Najlepszą metodą antykoncepcji jest sterylizacja profilaktyczna. Inne metody to antykoncepcja farmakologiczna w formie tabletek lub zastrzyków. Wykonuje się również aborcje i tu są dwie możliwości- aborcja farmakologiczna w formie zastrzyku lub aborcja chirurgiczna polegająca na usunięciu ciężarnej macicy i jajników. Można też poddać eutanazji nowonarodzone kocięta.
cache_45905095jpg10-letnia suka rasy golden retriever: suka jest obecnie w okresie późnego anoestrus tuż przed cieczką. Na jajniku widoczne są dwa duże pęcherzyki- takie pęcherzyki można obserwować zwykle w proestrus na kilka dni przed owulacją. Zatem w tym przypadku są to raczej cysty. Badaniem krwi stwierdziłam wysoki poziom estradiolu (32,5 pg/ml)- są to zatem cysty pęcherzykowe. U tej suki występuje również niedoczynność tarczycy co sprzyja powstawaniu cyst jajnikowych. Leczenie należy przede wszystkim ukierunkować na niedoczynność tarczycy.

cache_36967942jpgRopomacicze u 14-letniej kotki. Kotka waży 2 kg a usunięta macica 1,1 kg! Kotka już następnego dnia po operacji czuła się nieźle.
cache_56536060jpgObraz charakterystyczny dla ropomacicza- na jednym skanie widać kilka przekrojów przez macicę (na górze przekrój trzonu na wysokości rozwidlenia, poniżej i w lewym górnym rogu przekroje rogów macicy). Macica ma pogrubioną ścianę. Zawartość światła macicy jest hypoechogeniczna, ale nie bezechowa co świadczy o tym, że zawartość macicy jest gęsta- nie jest to zatem hydrometra ani mukometra. Ropomacicze jest formą zapalenia macicy gdzie macica została skolonizowana prze bakterie a światło macicy wypełnione jest ropą. Jest to jednostka chorobowa, która w krótkim czasie może spowodować niewydolność wielonarządową, toksemię, posocznicę i w rezultacie śmierć zwierzęcia. Suki z racji specyfiki przebiegu cyklu płciowego są narażone bardziej niż inne gatunki zwierząt na tą chorobę. Suki, które nie są przeznaczone do rozrodu powinny być profilaktycznie sterylizowane.
cache_51916247jpgNa zdjęciu jest widoczna macica oraz jajniki usunięte od kotki, która była w trakcie laktacji (6 tygodni po porodzie) a mimo to od dłuższego czasu miała objawy rui- było przypuszczenie, że może być w kolejnej ciąży. Na obu jajnikach widoczne są zarówno ciałka krwotoczne jak i żółte oraz cysty jajnikowe, macica zaś jest patologicznie zmieniona- widoczne twory to liczne mięśniaki (rodzaj niezłośliwego nowotworu). Ale też w jednym rogu macicy w pobliżu trzonu była ampuła wypełniona płynem, która mogła świadczyć o rozwijającym się płodzie.
cache_39324475jpgOvariohisterectomia (usunięcie jajników i macicy) kotki- kotka w wieku 3,5 roku po trzech porodach. W dniu zabiegu była około 7 tygodni po porodzie i była już w ponownej ciąży (ciąża około tygodniowa). Zabieg wykonany z małego cięcia. Rana zszyta szwem śródskórnym.


cache_35039048jpgPrzerost i rozrost błony śluzowej macicy poddanej przewlekłemu oddziaływaniu gestagenów (leki stosowane w antykoncepcji hormonalnej)- na zdjęciu macica usunięta od 15 letniej kotki. Gestageny podane w nieodpowiednim momencie mogą spowodować wystąpienie ropomacicza. Innym skutkiem ubocznym stosowania gestagenów może być cukrzyca. Progesteron oraz jego syntetyczne analogi mają także proonkogenne działanie na gruczoł mlekowy (czyli sprzyjają wystąpieniu nowotworów listwy mlecznej)- u kotów mogą wywołać wystąpienie włókniakogruczolaka (fibroadenomatoza), czyli nowotworu łagodnego, który z reguły obejmuje kilka gruczołów mlekowych czy nawet całą listwę mleczną. Charakteryzuje się szybkim wzrostem, osiąga znaczne rozmiary- a najważniejsze poddaje się leczeniu farmakologicznemu!!
cache_40150742jpgtorbiele na obu jajnikach i powiększona wypełniona płynem macica u 5-letniej kotki, która nigdy nie rodziła i u której nigdy nie były stosowane hormony- jest to dowód na to, że warto jest profilaktycznie sterylizować kotki, które nie są planowane do rozrodu (zdjęcie wykonano podczas sekcji zwierzęcia)
cache_48934111jpg30- dniowy embrion koci

cache_49822076jpgMiot uzyskany drogą cięcia cesarskiego- jeden zmumifikowany płód, drugi martwo urodzony, trzeci żywo urodzony ale z wadami rozwojowymi (poddany eutanazji), był jeszcze czwarty żywo urodzony, prawidłowo rozwinięty (nie ma go na zdjęciu)- cięcie cesarskie było planowane wykonane w terminie porodu ustalonym pomiarami biometrycznymi płodów. Suka w trakcie ciąży czuła się dobrze. Wiadomo, że w hodowli jest problem z mykoplazmami- jest to prawdopodobna przyczyna zamierania płodów (mogą zamierać na każdym etapie ciąży). U tej suki dodatkowo był syplementowany syntetyczny progesteron, gdyż stwierdziłam u niej hypoluteoidyzm (w przeszłości miały miejsce poronienia).
cache_45267121jpgHydrometra u 3 letniej suki rasy hawańczyk. Pół roku temu były wykonywane badania: badania krwi (morfologia i hormony płciowe) oraz USG macicy i jajników- wówczas leukocyty i erytrocyty były w normie, estradiol był na poziomie 35,2 pg/ml- zbyt wysoki w stosunku do fazy cyklu (aneostrus), progesteron 0,48 ng/ml- też nieco podwyższony. USG nie wykazało żadnych zmian w macicy ani na jajnikach. Ale ze względu na zaburzony poziom hormonów zaleciłam profilaktyczną sterylizację. Pół roku później dwa miesiące po cieczce umówiłam zabieg. Przed zabiegiem wykonałam badanie krwi- leukocyty i erytrocyty w normie. Śródoperacyjnie okazało się, że macica jest zmieniona- rozwinęła się hydrometra. Jest to kolejny dowód, że suki nie przeznaczone do rozrodu najlepiej jest wysterylizować .
cache_36947919jpg8-letnia suka z objawami przewlekłej hyperestrogenizacji: widoczny powiększony i obrzęknięty srom oraz hyperpigmentacja skóry wewnętrznej strony ud. Dodatkowo mogą wystąpić wyłysienia na udach i podbrzuszu oraz symetryczne wyłysienia po obu stronach kręgosłupa. Długotrwałe oddziaływanie estrogenów ma działanie toksyczne dla organizmu- skutkiem jest dysplazja szpiku kostnego i wtórna nieregeneratywna anemia. Przyczyną przewlekłej hyperestrogenizacji są najczęściej torbiele pęcherzykowe jajników. Te zaś są najczęściej wywołane niedoborem hormonów przysadki LH i FSH (zwł.LH). Suka ze zdjęcia miała poziom estradiolu 67,9 pg/ml (taki poziom fizjologicznie występuje tuż przed wyrzutem LH- faza proestrus) i poziom progesteronu 13,0 ng/ml (poziom, który fizjologicznie występuje w okresie okołoowulacyjnym- faza oestrus lub pod koniec fazy metoestrus). Podczas prawidłowo przebiegającego cyklu równocześnie występujące wysokie poziomy obu tych hormonów nie powinny się zdarzyć. Taka sytuacja jest punktem wyjścia dla rozwoju ropomacicza.
cache_45140201jpgPies z obustronną przepukliną pachwinową- przepuklina pachwinową może być skośna gdy zawartość przepukliny dostanie się do moszny lub prosta gdy widać ją pod skórą kanału pachwinowego. Przepukliny należy jak najszybciej operować zanim powstaną zrosty lub dojdzie do uwięźnięcia narządów wewnętrznych np. jelita, pęcherza moczowego. U tego psa okazało się śródoperacyjnie, że przepukliny powstały gdyż miał wrodzone bardzo szerokie oba pierścienie wewnętrzne kanałów pachwinowych. Zoperowany został w ciągu 2 dni od diagnozy- teraz wraca do zdrowia.
cache_50337226jpgNowotwór jądra u 8-letniego psa rasy golden retriever. Widać hypoechogeniczną przestrzeń w miąższu jądra z bezechowymi kawernami, zmiana nie ma torebki ale też nie jest naciekająca- tak wygląda nowotwór (podobny obraz może dawać ropień czy krwiak). Nowotwory jąder z reguły są małych rozmiarów i są schowane w miąższu jąder tak, że nie powodują odkształcenia narządu, więc nie są widoczne z zewnątrz i dlatego są wykrywane jedynie podczas USG lub przypadkowo podczas kastracji. Nowotwory jąder są hormonalnie czynne- ten pies jest jeszcze w trakcie diagnostyki.
cache_38801432jpgJądra usunięte od 15-letniego psa. Jedno jądro pomniejszone a drugie powiększone. W miąższu obu jąder widoczne kremowe ogniska nowotworu. W badaniu krwi stwierdziłam wysoką zawartość estradiolu 55,8 pg/ml i nieco wyższy niż u zdrowych osobników poziom testosteru 6,44 ng/ml. Zatem nowotwór jąder był hormonalnie czynny- prawdopodobnie jest to guz z komórek podporowych (Sertolioma) lub ma charakter mieszany. Jądra zostały przekazane do badania histopatologicznego. Hormony produkowane od dłuższego czasu przez nowotwór spowodowały również zmiany w sterczu: rozwinęła się metaplazja płaskonabłonkowa z cechami przerostu gruczołu krokowego i obecnością cyst w miąższu prostaty. Rozwinął się także stan zapalny stercza. Pies jest w trakcie leczenia, ale po kastracji dolegliwości związane z prostatą zmniejszają się.
cache_45186339jpgSkan USG przedstawiający przerost prostaty- jest to powszechne schorzenie psów samców powyżej 5-ego roku życia. W rzeczywistości ma miejsce również rozrost komórek gruczołu krokowego. Dzieje się tak pod wpływem dihydrotestosteronu (DHT), który powstaje w komórkach nabłonka stercza z testosteronu pod wpływem enzymu 5L-reduktazy. Inną przyczyną jest zaburzenie równowagi między androgenami a estrogenami- wyższe stężenie estrogenów powoduje wzrost liczby jądrowych receptorów dla DHT co prowadzi do zwiększenia wrażliwości tkanek gruczołu krokowego na DHT. Przerostowi prostaty często towarzyszą torbiele wewnątrznarządowe. Samce reproduktory z łagodnym przerostem gruczołu krokowego nadal mogą kryć gdyż schorzenie nie wpływa na koncentrację plemników ani na zdolności reprodukcyjne samców. Może występować wówczas hemospermia (domieszka krwi w nasieniu) co ogranicza możliwości wykorzystania nasienia do mrożenia. Leczenie polega na zniesieniu wpływu testosteronu na nabłonek prostaty poprzez blokowanie aktywności 5L-reduktazy czy blokowaniu receptorów androgenowych. Psy samce, które nie są reproduktorami najlepiej jest poddać kastracji chirurgicznej.
cache_54419828jpg16-letni mieszaniec: na skanie widoczny jest powiększony gruczoł krokowy z licznymi torbielami. W badaniach krwi była obecna leukocytoza, zaś badanie moczu ujawniło krwiomocz, białkomocz, ropomocz i bakteriurię. Leczenie powinno obejmować antybiotykoterapię najlepiej na podstawie badania bakteriologicznego posiewu z wydzieliny prostaty i leczenie przerostu prostaty- najlepiej kastrację chirurgiczną.
cache_33868406jpgUsunięcie wnętrowskiego jądra (niezstąpionego) metodą laparotomii (przez otwarcie jamy brzusznej) u kota. Niezstąpione do moszny jądro powinno się usunąć, gdyż będzie ono nowotworzyć- rozwija się wówczas najczęściej sertolioma (jest to guz produkujący estrogeny), nowotwór ten osiąga zwykle duże rozmiary, często bywa złośliwy, u samców wywołuje objawy ginekomastii: przebarwienie skóry, wyłysienia, scieńczenie skóry, obwisły napletek, powiększenie gruczołów mlekowych, anemię (jako wynik przewlekłej hyperestrogenizacji). Wnętrostwo często towarzyszy zaburzeniom w kształtowaniu płci chromosomalnej, gonadalnej lub fenotypowej.
cache_56440822jpgRozległa zmiana wrzodziejąca błony śluzowej dziąsła i wargi u kota powstała w wyniku alergii kontaktowej- alergen oddziaływuje podczas bezpośredniego kontaktu z błoną śluzową, czyli jest zawarty np.w karmie, wodzie lub jest składnikiem misek, zabawek tj.rzeczy, które kot bierze do pyska. Podobną etiologię mają wrzody eozynofilowe. Nie leczone, przewlekłe stany zapalne mogą być punktem wyjścia dla rozwoju nowotworu.

cache_50835211jpgSkan przedstawiający zapalenie ściany żołądka- ściana żołądka jest pogrubiona i hypoechogeniczna. Żołądek na tym skanie jest silnie zgazowany. Pies miał wymioty żółciowe. W badaniu morfologii krwi wyszła limfocytoza co może świadczyć o wirusowym tle zapalenia.cache_50835299jpgLekkiego stopnia wodonercze- miedniczka jest poszerzona. Dodatkowo widać w środkowej miedniczce co najmniej trzy drobne twory mineralne- są to kamienie nerkowe
cache_36905556jpgkrwiak małżowiny usznej opracowany chirurgicznie- po nacięciu, opróżnieniu z zawartości i odświeżeniu jamy krwiaka przyszyłam opatrunek uszny

cache_38872432jpgSyndrom urologiczny kotów jest to jednostka chorobowa polegająca na tworzeniu się kryształów mineralnych lub złogów o innym niż mineralnym charakterze (np.skrzepy krwi, czopy śluzowe czy czopy zbudowane z komórek nabłonka dróg moczowych) w świetle pęcherza moczowego, które zwłaszcza u samców doprawadzają do niedrożności cewki moczowej. Jest to sytuacja zagrażająca życiu- zalegający mocz cofając się uszkadza nerki, ponadto szybko dochodzi do zatrucia moczem i rozwoju mocznicy. Leczenie polega na udrożnieniu cewki moczowej- w tym celu zakłada się cewnik, który dobrze jest przyszyć na kilka dni. Początkowo kot wymaga intensywnej terapii- kroplówki, antybiotyk, płukanie pęcherza moczowego. Równocześnie wykonuje się badanie moczu i na jego podstawie ustala odpowiednią dietę, której zadaniem jest przywrócenie prawidłowego pH moczu i rozpuszczenie złogów. Dieta jest także konieczna jako profilaktyka nawrotu. SUK jest to chorobą wszystkich kotów niezależnie od tego czy są kastrowane czy nie i niezależnie od płci zwierząt.
cache_36489819jpgKamienie moczowe wyjęte operacyjnie z pęcherza moczowego 8-letniej suki mieszańca. Głównym objawem był długotrwały krwiomocz i ciągłe parcie na mocz. Skład kamieni ze zdjęcia: fosforany amonowo- magnezowe 70%, szczawiany wapnia 30%- rzadko kiedy kamienie mają jednolity skład, przeważnie są mieszane. U tej konkretnej suki kamieni w pęcherzu było bardzo dużo (dwie garści), powodowały odkształcenie i podrażnienie pęcherza moczowego. Po operacji sunia szybko wraca do zdrowia, ale trzeba stosować profilaktykę, gdyż choroba ma charakter nawracający.
cache_37692214jpgsuka z niedoczynnością tarczycy: smutny wyraz pyska powodowany przez opadające górne powieki i fałdy nad oczami, obrzęk części twarzowej wywołany naciekiem śluzakowatym. Inne objawy występujące u tego psa to otyłość, niechęć do ruchu, sztywny chód i kulawizna a także częste, nawracające wtórne stany zapalne skóry i łojotok. A osłuchowo rzadkoskurcz. Wtórna niedoczynność tarczycy jest wywołana niedoczynnością gruczołu wyższego piętra czyli przysadki- ta zaś oddziałuje na wiele jej podrzędnych gruczołów m.in. na jajniki doprowadzając najczęściej do powstania torbieli i zaburzeń w przebiegu cyklu. Ta suka miała cysty jajnikowe oraz wywiązało się zapalenie macicy- jest po ovariohisterectomii

cache_55395065jpgguz zlokalizowany na szyji i przedpiersiu u szczura ze względu na swoją masę i wielkość uniemożliwiał zwierzęciu poruszanie się- teraz powinno być lepiej
kastracja dokonana na psie wnętrze jednostronnym, mniejsze jądro wnętrowskie lokalizacja brzuszna